سرویس‌های مرکز آپا

رصد، پایش و تحلیل

امروزه همه سازمان‌ها و شرکت‌ها در فضای مجازی حضور فعال دارند و طیف وسیعی از سامانه‌ها و خدمات آنها به شکل همگانی در دسترس می‌باشد. اما از آنجا که این سامانه ها و خدمات مبتنی بر انواع سیستم عامل‌ها، وب سرورها، زبان‌های برنامه نویسی، سرورهای ایمیل و سایر تکنولوژی‌های این حوزه می‌باشند، لذا هر نوع آسیب‌پذیری در این تکنولوژی‌ها به شدت امنیت سرویس‌ها و سامانه‌ها را در معرض مخاطرات سایبری ویرانگری قرار می‌دهد. آزمایشگاه تخصصی آپا دانشگاه محقق اردبیلی برای بسیاری از مشتریان خود سرویس رصد و پایش را انجام می‌دهد و به محض انتشارآسیب پذیری جدید، آن را با سامانه‌های مشتری تطبیق داده، سطح تاثیر آن را شناسایی کرده و راهکارهای لازم برای وصله کردن آن را ارائه می‌نماید. این سرویس بسیار حیاتی بوده سازمان‌های تحت پوشش را از تهدیدات جدی مصون نگه می‌دارد.


فارنزیک و ادله یابی حوزه دیجیتال

فارنزیک از جمله زمینه‌های تخصصی این مجموعه است. بعنوان مثال، یکی از خدمات ذیل این مجموعه که از کانال مرکز ماهر صورت می¬گیرد، رصد بلادرنگ مراکز ارائه، فروش و افشای اطاعات نشت¬یافته از سامانه¬های دولتی و عمومی کشور است که پس از اخذ نمونه¬های نشت¬یافته از هکر یا فروشنده، صحت یا عدم صحت داده¬ها بررسی می¬گردد و در ادامه منشأ و آسیب¬پذیری مربوط به سامانه¬ای که منجر به نشت داده مذکور گردیده، مشخص می¬شود و بردار حمله مهاجم به سامانه آسیب¬پذیر استخراج می¬گردد و درنهایت راهکارهای مبتنی بر رفع و وصله آسیب-پذیری در سامانه ارائه می¬شود. در یک پلن جامع و بزرگ‌تر، این مجموعه توانمندی ارائه سرویس لاگ¬خوانی و فارنزیک رخداد در سه سطح سیستم¬عامل (لینوکس و ویندوز)، وب و شبکه را داراست.


ارزیابی امنیتی وب و شبکه

امروزه يکي از رويکردهاي متداول جهت حصول اطمينان از قرار گرفتن سازمان در يک سطح قابل قبول از لحاظ امنيت اطلاعاتي، اجراي آزمون و ارزیابی امنیتی فضای تبادل اطلاعات می¬باشد. بدين ترتيب، پس از طی مراحل آزمون و ارزیابی امنیتی در سطوح مختلف، آسیب¬پذیری¬های شناخته شده کشف و با ارائه راهکارهای امن جهت رفع آن¬ها به سازمان گزارش داده می¬شود. این اقدام می¬تواند در ایمن¬سازی بستر و فضای تبادل اطلاعات موثر بوده و سازمان را از آماج حملات هکر¬ها برای دسترسی به دارایی¬های اطلاعاتی ایمن سازد.

مجموعه آپا دانشگاه محقق اردبیلی با داشتن مجوز آزمون و ارزیابی امنیتی و بکارگیری متخصصان خبره در این حوزه، با سابقه و تجاربی بیش از هشت سال و انجام بالای 200 تست¬نفوذ، این اطمینان را به سازمان¬ها می¬دهد تا در این امر بصورت مشاوری امین عمل کرده و سازمان را در کشف آسیب¬پذیری¬های خود یاری رساند.


تست عملکرد، بار و استرس

تست کارایی، فرایند تعیین زمان پاسخ و پایداری یک رایانه، شبکه، برنامه نرم افزاری یا دستگاه تحت بار می¬باشد. تست، شامل دو بخش تست استرس و تست بار می¬باشد که بر روی سامانه مورد نظر انجام شده و می¬تواند با مشخص کردن بخش¬هایی که کند و یا دچار ایراد هستند، به شناسایی ماهیت یا موقعیت یک گلوگاه کمک کند. بررسی توانایی سامانه در زیربار به مدت طولانی(2 ساعت)، امکان سرویس¬دهی سامانه به کاربران به هنگام افزایش ناگهانی تعداد درخواست¬ها، بررسی تحمل خطاپذیری سامانه در برابر ورودی های نامعتبر، بررسی خطاپذیری سامانه به هنگام بار بر روی پایگاه¬داده و تحمل زیرساخت موجود در برابر حملات منع سرویس از جمله مواردی می¬باشد که در این مرحله تست می‌شود. این مجموعه با توجه به نتایج حاصل از تست، ایرادات موجود در سامانه را کشف و جهت رفع آن¬ها راهکارایی از قبیل CDN، WAF، Load Balancer، استفاده از کش سرور جهت بهبود تنظیمات وب سرور، بهبود تنظیمات پایگاه داده، بررسی بازدهی بخش¬های مختلف کدمنبع جهت تعیین گلوگاه¬های سامانه را ارائه می کند.


تحلیل بدافزار

یکی از سرویس¬های ارائه شده توسط مجموعه ما، تحلیل بدافزار می¬باشد. کشف و شناسایی رفتار مشکوک، جلوگیری از گسترش بدافزار، ارائه راهکار برای مقابله با آن، حذف و پاکسازی سیستم آلوده، مهندسي معکوس و ارائه راهکارهایی به منظور جلوگیری از آلوده شدن از جمله اهداف سرویس تحلیل بدافزار می¬باشد. این سرویس تاکنون، در قالب اسکن انبوه (Mass Scan) و تحلیل انسانی در دو پلتفرم ویندوز و اندروید ارائه شده است که در پلتفرم ویندوز بیش از 100 هزار فایل اسکن و بیش از 80 تحلیل انسانی انجام شده و در پلتفرم اندروید بیش از 30 هزار فایل اسکن و بیش از 10 تحلیل انسانی صورت گرفته است. نتایج اسکن¬های انبوه در در هسته دو مورد از سامانه¬های توسعه یافته توسط این مجموعه (ستفا و ستفادروید) مورد بهره¬برداری قرار گرفته است و اغلب گزارش¬های تحلیل انسانی در سایت مرکز ماهر بارگذاری شده است


راه اندازی مرکز عملیات امنیت (SOC)

اکوسیستم SOC داده بان یکی از پلن های مجموعه آپا دانشگاه محقق اردبیلی و شرکت دانش بنیان دژافزار داده بان است که در راستای استقرار اِلمان های زیرساختی و امنیتی ضروری و راه اندازی اتاق کنترل مرکزی می باشد. در طی استقرار این اکوسیستم، متناسب با نیازهای شبکه IT شرکت ها و سازمان¬های مختلف، سولوشن¬ها و سامانه¬های امنیتی مختلفی در قالب یک اتاق کنترل متمرکز در شرکت/سازمان های دولتی و خصوصی راه اندازی می گردد. سامانه هایی که در جریان راه اندازی SOC در شرکت ها و سازمان ها مستقر می گردند در 4 طیف مختلف سامانه های 1-زیرساختی، 2-کارکردی، 3-ایمن سازی، 4-آزمون و ارزیابی امنیتی دسته بندی می شوند.